New York - informace pro turisty


ČÁSTI NEW YORKU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt a další:


 


Central Park

Central Park Zelená oáza New Yorku, to je obdélníkový a geometricky pravidelný ústřední park, proslulý Central Park. Výhledy na Central Park si užijete jak z vyhlídky na Top of The Rock v Rockefellerově Centru tak z Empire State Building, i když odtud je to do Central Parku přeci jen trochu daleko.
Také si ale můžete do Central Parku vyrazit na procházku. Denně tak z různých důvodů činí tisíce obyvatel New Yorku - za odpočinkem i za aktivním vyžitím.
Park je cca 800 metrů široký a asi 4 kilometry dlouhý. Současná architektonická podoba byla parku dána koncem 50. let dvacátého století. V dnešní době (s vyjímkou některých částí v noci) jde o dosti bezpečnou oblast, kam můžete celkem bez obav vyrazit na procházku.
Central Park není pouze rozsáhlý obdélník plný luk, stromů a jezírek. Narazíte zde na řadu zajímavostí. O některých si přečtěte níže.

Zajímavosti jižní části Central Parku

Jižní části se také říká (dle terminologie oficiální prezentace Central Parku) South End a najdete tam patrně nejvíce z těch nejznámějších lákadel parku.
Na jihu parku najdete tržiště Wollman Rink (v zimě se tu bruslí), malou zoologickou zahradu a rezervaci Central Park Wildlife Center anebo historický kolotoč Carousel.
Severněji vás zaujme promenáda Mall a alej Literary Walk, plná soch známých spisovatelů. Na konci Mall je tzv. Bethesda Terrace and Fountain - pohodové posezení u jezírka vedle fontány. Tyto části poznáte i například z filmu Miloše Formana Hair (Vlasy). Severně od Betheseda Terrace and Fountain můžete projít opravdové (a v noci až strašidelné) bludiště stezek zvané Ramble.

Uprostřed parku - oblast okolo Great Lawn

Skoro uprostřed parku najdete jednak pomník Johnovi Lennonovi Strawbery Fields, bronzové sousoší Alenka v Říši Divů, hrad Belvedere Castle a směrem na východ vedle muzea Metropolitan Museum of Art více než 3500 let starý egyptský obelisk zvaný Kleopatřina Jehla. Kousek odsud je rozsáhlý trávník zvaný Great Lawn, který je jednou z nejnavštěvnovanějších částí parku.

Severní polovina Central Parku

Severní polovina Central Parku není na jednotlivé zajímavosti tak bohatá, nicméně krásy Central Parku si užijete i zde. Oficiálně je můžeme rozdělit na části Reservoir a North End. V Reservoir dominuje zde rozsáhlé jezero a k němu přidružené vodní plochy. Je populární zejména pro sportovce - cyklisty a bežce. Nejsevernější část parku je také zajímavá a již je zde znát vliv městské části Harlem, která leží na severním okraji parku.

Oficiální prezentace Central Parku

Pro další informace o Central Parku můžete navštívit oficiální stránky Central Parku www.centralparknyc.org. Jednoduše poznáte Central Park v každém jeho detailu.

Fotogalerie Central ParkuUbytování v New Yorku

O hotelech v NY & možnost online rezervace ubytování... >>

Zájezdy do NY

Nabídka organizovaných zájezdů do NY... >>

Letenky do New Yorku

Jak, s kým a za kolik & online rezervace letenek do NY... >>

Móda

Do města se hodně jezdí i za světem módy... >>

Newyorkské taxi

Na známý "yellow cab" narazíte v NY zaručeně mnohokrát... >>

Pěšky po Brooklyn Bridge

Nezapomeňte si v NY udělat čas na procházku po slavném brooklynském mostě... >>

Metro v NY

Subway v New Yorku má své nezaměnitelné kouzlo a stojí za to vyzkoušet... >>

Na jídlo v NY

V newyorkských restauracích vás zaujme důkladný přístup "zákazník, náš pán" a opravdu veliké porce... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery z New Yorku

Letenky do New Yorku

 


Partneři: Island-info.cz | Jazz