New York - informace pro turisty


ČÁSTI NEW YORKU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt a další:


 


Socha Svobody - Liberty a Ellis Island

Socha Svobody K neodmyslitelnému symbolu Ameriky rozhodně patří Socha Svobody (v aj. Statue of Liberty), kterou pro americký národ navrhl a vymodeloval sochař Frédéric Auguste Bartholdi, a poté zkonstruoval známý francouzský stavitel Gustave Eiffel, a to do výšky až 93 m a vážící bez mála 203 tun. V pravé ruce drží Socha Svobody pochodeň, která je dlouhá 12,8 m – pro zajímavost: ukazováček dosahuje délky až 2,4m. V levé ruce socha drží knihu s nápisem „July IV MDCCLXXVI“ – jedná se o datum 4.7. 1776 – den, kdy byla vyhlášena Deklarace nezávislosti. Do Ameriky se Socha Svobody dostala roku 1886.
Hlavním úkolem Sochy Svobody je připomínat přátelství a pomoc, kterou Francie roku 1776 poskytla americkým osadníkům, v době, kdy bojovali na území Velké Británie za svoji nezávislost (Francie byla tehdy jedinou zemí, která na pomoc americkým osadníků, vyslala své vojáky).
Socha je symbolem svobody a nového života pro miliony imigrantů, prchajících před válkou a bídou do nové země. Po teroristickém útoku z 11. září 2009, byla možnost vyjít do čelenky Sochy Svobody znemožněn, a to až do letošního června (2009), kdy máte po 8 dlouhých letech možnost pokochat se pohledem na Manhatann. V roce 1984 byla Socha Svobody zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Nebudete-li mít zrovna cestu do Ameriky, ale i tak byste Sochu Svobody rádi viděli, můžete navštívit její přesnou zmenšeninu v Paříži.

Ellis Island

Nedaleko NY při ústí řeky Hudson se rozprostírá ostrov zvaný Ellis Island, který od 1.1.1892 do 12.11.1954 byl prvním místem setkání a shromažďování miliony imigrantů, kteří se vydali za oceán po lodi v naději, že v Americe objeví tolik toužebnou svobodu a možné bohatství. Prvním přistěhovalcem byla Annie Mooreová z irského Corku, přivítali ji úřednicí a věnovali ji 10 dolarů. Posledním procházejícím byl obchodní námořník z Norska Arne Peterssen.
Na Ellis Island můžete navštívit neorenesanční budovu z roku 1900, ve které se nyní nachází dojemné muzeum imigrace. Můžete nahlédnout do zrekonstruovaného seznamu jmen a profesí, některých přistěhovalců. Jsou zde vyobrazeny dobové užitkové věci, fotografie a několik zavazadel. Muzeum je otevřeno denně od 9:30 do 15:30. V blízkosti se nachází promenáda mezi stěnami se jmény 400 000 přistěhovalců.
Ostrov se rozléhá na 0,24 km2 a spadá pod federální agenturu National Park Service
Oficiální web Sochy Svobody najdete na www.nps.gov/stli.

Fotogalerie Sochy SvobodyUbytování v New Yorku

O hotelech v NY & možnost online rezervace ubytování... >>

Zájezdy do NY

Nabídka organizovaných zájezdů do NY... >>

Letenky do New Yorku

Jak, s kým a za kolik & online rezervace letenek do NY... >>

Móda

Do města se hodně jezdí i za světem módy... >>

Newyorkské taxi

Na známý "yellow cab" narazíte v NY zaručeně mnohokrát... >>

Pěšky po Brooklyn Bridge

Nezapomeňte si v NY udělat čas na procházku po slavném brooklynském mostě... >>

Metro v NY

Subway v New Yorku má své nezaměnitelné kouzlo a stojí za to vyzkoušet... >>

Na jídlo v NY

V newyorkských restauracích vás zaujme důkladný přístup "zákazník, náš pán" a opravdu veliké porce... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery z New Yorku

Letenky do New Yorku

 


Partneři: Island-info.cz | Jazz