New York - informace pro turisty


ČÁSTI NEW YORKU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt a další:


 


Cestování a doprava do New Yorku a po něm

Do New Yorku se dopravíte... Při cestování do New Yorku dbejte několika doporučení, které uvádíme níže.

Jak do New Yorku a po něm?
Letenky | Ubytování | Zájezdy | Půjčovny aut | Doprava po městě

Informace a doporučení pro cestovatele:
Počasí | Pojištění | Cestovní doklady | Dovážené zboží | Jak platit


Letenky do New Yorku

Nejčastější forma dopravy do New Yorku je letecky. Letět můžete přímým letem z Prahy anebo z přestupem v některém evropském městě (což může znamenat levnější cenu). Let trvá cca 7 hodin a cílové letiště je zpravidla JFK, někdy i třeba Newark v New Jersey. Více na téma letenky do New Yorku >>
nahoru^

Ubytování – hotely a hostely v New Yorku

Ceny ubytování v New Yorku jsou různé. V první řadě záleží na tom, zda se váš hotel nachází na Manhattanu či nikoli. Spojení na Manhattan z částí města, kde je blízko metro, není časově náročné, a mimo Manhattan určitě najdete čtvrti, které jsou bezpečné (například hotely doporučované našimi cestovními agenturami apod.), ale přesto je ubytování přímo na Manhattanu pro turisty to nejlepší. Více na téma ubytování v New Yorku >>
nahoru^

Zájezdy do New Yorku

Většina turistů cestuje do New Yorku individuálně, nicméně existuje sem i relativně slušná nabídka zájezdů. V případě New Yorku to znamená kombinaci letenky a ubytování, případně doplněné o plánované výlety a program. Navýšení ceny u zájezdů do New Yorku oproti kombinaci ubytování a letenky dle vašeho vlastního výběru není zpravidla velké a pro nenáročné turisty to může být to pravé řešení.
nahoru^

Půjčovny aut v New Yorku

Obecné doporučení říká, že po New Yorku je autem lepší necestovat. Jednak je ve městě (hlavně na Manhattanu) složité a drahé parkování (pokud parkujete, doporučujeme parking zóny v podzemí) a také málo čerpacích stanic. Pokud je New York místem, odkud vyrážíte autem po Americe, nejlepší výběr autopůjčoven naleznete přímo na letišti. Pro půjčení auta potřebujete zpravidla doklad totožnosti, řidičský průkaz a kreditní kartu. Vzhledem k levnému benzínu a automobilům vůbec vás cena půjčení auta v Americe možná příjemně překvapí.
V případě problémů s autem zkuste Automobilový klub v New Yorku (www.aaany.com).
nahoru^

Doprava po městě

Po New Yorku cestujete hlavně metrem. Mapu metra seženete prakticky všude, například přímo ve vašem hotelu. Jedna jízda stojí 2 USD, týdenní jízdenka 24 USD. Koupíte hotově nebo na kartu přímo v automatech ve stanicích. Také můžete cestovat taxíkem, které brádí ulice města v hojném počtu. Cena jedné jízdy vás vyjde na něco pod 10 USD, cena jízdy na letiště je do 50 USD.
nahoru^

Počasí

Počasí v New Yorku je cca podobné jako u nás, pouze více ovlivněné mořem. Právě zejména kvůli případným výletům okolo pobřeží nebo procházkám na pobřeží si vemte teplejší oblečení. Bude se vám hodit i například na vyhlídkách na mrakodrapech. Ve většině hotelů budete mít televizi, kde chytíte kanál Weather Channel, který vám nabídne aktuální informace o počasí prakticky non-stop. Aktuální počasí v New Yorku můžete sledovat i online zde.
nahoru^

Pojištění & léčebné výlohy

Do New Yorku se pojistěte jako na každou jinou cestu. U lékaře se vám dostane dobré péče, ale může být dražší. Platí se na místě. Více informací získáte u vaší pojišťovny.
nahoru^

Cestovní doklady

Od listopadu 2008 není do New Yorku potřeba vízum. Musíte mít biometrický pas a vyplněný formulář ESTA. Pas budete mít hotový cca do měsíce, formulář nutno vyplnit několik dnů před odletem, ale nejlépe dříve. Pokud by došlo k tomu, že by vaše žádost byla zamítnuta, musíte klasicky požádat o vízum. Nicméně zamítnutí je opravdu velmi minimálně. Ti, co již mají platné vízum formulář nevyplňují a ani nepotřebují pas s biometrickými údaji. Více informací formuláři ESTA a o vízech najdete na stránkách ambasády USA v ČR www.usembassy.cz. V září 2010 byl formulář ESTA zpoplatněn cca 15 dolary, nicméně pro aktuální stav se informujte na stránkách ambasády.
Při vstupu do země se připravte na to, že vám budou odebrány otisky prstů (ukazováčků, bez inkoustu) a digitální fotografie. Celá procedura je velice krátká a více informací o ní najdete na www.dhs.gov/us-visit.
nahoru^

Dovážené zboží

Do New Yorku si můžete dovézt maximálně 200 cigaret a litr alkoholu. Máte-li u sebe zboží či věci v hodnotě vyšší než 10 000 USD, musíte je deklarovat.
nahoru^

Jak platit

V New Yorku prakticky všude zaplatíte kreditní kartou. Pokud chcete platit hotově a potřebujete vyměnit peníze, hlavně na Manhattanu je bank dostatek, pouze nejsou otevřené stále. Bankomaty ATM potkáte často.
nahoru^

Tento web provozuje agentura MusicNote.cz, provozovatel rezervačního systému NetHotels.cz, NetLetenky.com, Ubytovani-Nemecko.cz, NetHotely.sk a dalších.
Ubytování v New Yorku

O hotelech v NY & možnost online rezervace ubytování... >>

Zájezdy do NY

Nabídka organizovaných zájezdů do NY... >>

Letenky do New Yorku

Jak, s kým a za kolik & online rezervace letenek do NY... >>

Móda

Do města se hodně jezdí i za světem módy... >>

Newyorkské taxi

Na známý "yellow cab" narazíte v NY zaručeně mnohokrát... >>

Pěšky po Brooklyn Bridge

Nezapomeňte si v NY udělat čas na procházku po slavném brooklynském mostě... >>

Metro v NY

Subway v New Yorku má své nezaměnitelné kouzlo a stojí za to vyzkoušet... >>

Na jídlo v NY

V newyorkských restauracích vás zaujme důkladný přístup "zákazník, náš pán" a opravdu veliké porce... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery z New Yorku

Letenky do New Yorku

 


Partneři: Island-info.cz | Jazz