New York - informace pro turisty


ČÁSTI NEW YORKU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt a další:


 


Metro v New Yorku - subway

Dalším specifikem a symbolem New Yorku je jeho metro. Subway má své kouzlo a určitě jej vyzkoušejte, i když zejména v rušných částech budete možná trochu ohromeni dobře organizovaných chaosem, jak na vás subway dost možná bude působit.

Systém metra v New Yorku je komplikovaný. Budete proto jednak potřebovat plánek metra a k tomu ho ještě budete muset pochopit :). V New Yorku je několik linek metra označených číslem nebo písmenem. Potud je to jednoduché. Nicméně pokud budete stát na jednom z perónů rozsáhlejší stanice, tak dost možná nebudete vědět co a jak. Řada linek metra totiž nestaví ve všech stanicích na dané trase. Na plánku metra tedy musíte pochopit, kde vaše linka staví a kde ne. Pro začátečníky je dobré brát vážně pouze stanice označené tak, že v nich staví všechny linky stanicí projíždějící. Nicméně tak složité to není a jakmile se dole v metru zorientujete, a budete dávat pozor v jednotlivých stanicích a poslouchat "hlasatelku", tak budete rychle v obraze.

Placení za metro je jednoduché. U každého turniketu uvidíte automat. Pokud nemáte metro card (na celý týden stojí něco přes 20 USD), a jezdíte jen tak, tak budete pravděpodobně kupovat jednorázové jizdenky, které stojí 2 USD jedna. Automat bere hotovost (ideální příležitost jak se zbavit drobných) i karty. Případně v téměř každé stanici najdete budky s pracovníky metra, kteří vám vše vysvětlí.

Při samotné cestě metrem (a ani na peróně) není dovoleno fotit. Možná nějakou fotku ulovíte, ale dovolené to oficiálně není. V metru (zejména cestujete-li mimo centrum Manhattanu, například z letiště) se vám teoreticky může zdát méně bezpečno, ale není to nic horkého. Bezpečnost metra v New Yorku je dobrá. Pokud nebudete každého fotit nebo zdravit jako Borat ve filmu, tak se nemusíte bát.

Metro v New Yorku jezdí i nad zemí a například na Manhattanu je umístěno velmi nízko pod zemí (při procházce ulicemi Manhattanu jej často pod sebou uslyšíte). V létě to znamená, že vám tam bude pořádné vedro. I to patří k poetice známé newyorkské subway.

Oficální stránky NY metra včetně map najdete na http://mta.info/nyct/subway/. Základní mapu metra na tomto webu najdete zde.
Pokud přiletíte na letiště Newark kousek od NY v New Jersey anebo máte jiný důvod navštívit New Jersey, tak můžete využít spojení Air Trainem z letiště na Newark Liberty International Airport Train Station a odtud třeba vlakem NJTRANSIT, AMRAK nebo vlaky PATH dorazíte jednoduše na Manhattan. Mapu spojení z Newarku najdete zde.

Obrázky z newyorkské subwayUbytování v New Yorku

O hotelech v NY & možnost online rezervace ubytování... >>

Zájezdy do NY

Nabídka organizovaných zájezdů do NY... >>

Letenky do New Yorku

Jak, s kým a za kolik & online rezervace letenek do NY... >>

Móda

Do města se hodně jezdí i za světem módy... >>

Newyorkské taxi

Na známý "yellow cab" narazíte v NY zaručeně mnohokrát... >>

Pěšky po Brooklyn Bridge

Nezapomeňte si v NY udělat čas na procházku po slavném brooklynském mostě... >>

Metro v NY

Subway v New Yorku má své nezaměnitelné kouzlo a stojí za to vyzkoušet... >>

Na jídlo v NY

V newyorkských restauracích vás zaujme důkladný přístup "zákazník, náš pán" a opravdu veliké porce... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery z New Yorku

Letenky do New Yorku

 


Partneři: Island-info.cz | Jazz