New York - informace pro turisty


ČÁSTI NEW YORKU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt a další:


 


Broadway

V rozlehlé severojižní části Manhattanu na místě bývalé indiánské stezky (Wickquasgeck) táhnoucí se směrem do Bronxu a Westchester County se nachází jedna z nejstarších avenue - Broadway

Broadway je proslavená především obrovskou četností muzikálových a činoherních divadel, zejména známým Broadway Theatre, které prezentuje svá představení několika tisíci reprízami.

Broadway se táhne po celé délce Manhattanu z jižní části Bowling Greenu až k severnímu Inwoodu. Na některých protínajících se ulicích najdeme některá známá náměstí jako Union Square, Madison Square nebo nejznámější Times Square. Dříve se náměstí nazývalo čtvrť červených luceren, které je nyní významným centrem turistického ruchu. Pro milovníky nakupování je na náměstí zvaném Herald Square postaveno jedno z největších obchodních domů na světě - Macy´s. Koncem 19.století se Broadway rozšířila a upravila v severní části Bloomingdale Road, nazývaná jako Boulevard.

Samotnou Broadway lze projet vozidlem. Dříve byl provoz obousměrný, dnes je již v převážné jižní části jednosměrný. Kolem celé Broadway vede trasa newyorského metra.

Mezi 42. a 53. ulicí u Times Square se nachází Great White Way (Velká bílá ulice). Ulice dlouhá jednu míli byla roku 1880 osvětlena obloukovými lampami Charlese F.Brushe na počest první třídy ve Spojených státech.

Asi nejvíce proslaveným místem Broadwaye je divadelní okrsek s počtem 39 velkých profesionálních scén, kam se vejde více jak 1500 diváků. Broadway je považován za velkolepost amerického divadelnictví. Každým rokem se pohybuje obrat v řádech miliardách dolarů. Roku 2005 bylo zaznamenáno, že Broadway navštívilo až 12 milionů zvědavých diváků. Mezi divadla Broadway patří například Ambasador Theatre, Imperiál Theatre, Shubert Theatre, Palace Theatre, Winter Garden Theatre, Georgie Gershwin Theatre, které patří mezi největší scény Broadwaye nebo Majestic Theatre, které bylo otevřeno roku 1903. Od roku 1988 se zde pravidelně uvádí úspěšný muzikál Fantom opery, který v dnešní době překračuje již 8 000 repríz.

Většina představení je vytvořena za účelem zisku, avšak některé scény mají i neziskový charakter.


Ubytování v New Yorku

O hotelech v NY & možnost online rezervace ubytování... >>

Zájezdy do NY

Nabídka organizovaných zájezdů do NY... >>

Letenky do New Yorku

Jak, s kým a za kolik & online rezervace letenek do NY... >>

Móda

Do města se hodně jezdí i za světem módy... >>

Newyorkské taxi

Na známý "yellow cab" narazíte v NY zaručeně mnohokrát... >>

Pěšky po Brooklyn Bridge

Nezapomeňte si v NY udělat čas na procházku po slavném brooklynském mostě... >>

Metro v NY

Subway v New Yorku má své nezaměnitelné kouzlo a stojí za to vyzkoušet... >>

Na jídlo v NY

V newyorkských restauracích vás zaujme důkladný přístup "zákazník, náš pán" a opravdu veliké porce... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery z New Yorku

Letenky do New Yorku

 


Partneři: Island-info.cz | Jazz